top of page

Acerca de

Mokslinė veikla

Science projects
Projektas: „Inovatyvus biologiškai aktyvių elementų taikymas Širdies kraujagyslių nepakankamumo bei Sarkopenijos prevencijai - Sveikas Senėjimas“

 

Unikalus papildas padės kovojant su sarkopenija


Sarkopenijai būdingas raumenų dydžio sumažėjimas, santykinis silpnumas, ištvermės stoka, ypač lipant laiptais, ir prasta pusiausvyra. Nepakankamas fizinis aktyvumas, gretutinės ligos, mityba ir kiti veiksniai didina su amžiumi kiekvienam atsirandantį raumenų praradimo greitį. Sarkopenija gali pabloginti gyvenimo kokybę ir sukelti negalią.

Sinergiškai mokslas-sveikatingumas-inovacijos veikiantis Sveikos gyvensenos institutas įgyvendiną projektą: „Inovatyvus biologiškai aktyvių elementų taikymas Širdies kraujagyslių nepakankamumo bei Sarkopenijos prevencijai - Sveikas Senėjimas“.

Šiuo projekto siekiama plėtoti inovatyvių biologiškai aktyvių medžiagų taikymą širdies kraujagyslių nepakankamumo bei sarkopenijos prevencijai - Sveikas Senėjimas. Veikos įtraukia mokslinius tyrimus, plėtojant inovatyvių biologiškai aktyvių medžiagų taikymą širdies kraujagyslių nepakankamumo bei sarkopenijos prevencijai bei eksperimentinę plėtrą, adaptuojant inovatyvių biologiškai aktyvių medžiagų taikymu paremtą ir prevencijai skirtą prototipą.


Sveikos gyvensenos institutas planuoja sukurti inovatyvų produktą, t.y. inovatyvų, biologiškai aktyvių medžiagų taikymą Širdies kraujagyslių nepakankamumo (ŠKC) bei Sarkopenijos prevencijai - Sveikas Senėjimas. Tai bus neinvazinis, nereceptinis maisto papildas, kurio efektyvumas bus moksliškai pagrįstas atliktais tyrimais, naudojant selektyviai atrinktas biologiškai aktyvias veikliąsias medžiagas – turintis sinerginį teigiamą poveikį „Sveikam senėjimui“ (angl. terminas ,,Healthy aging“) t.y. širdies kraujagyslių nepakankamumo bei sarkopenijos prevencijai.

Projekto metu vykdomi tyrimų rezultatai aptariami prestižinėje mokslinėje publikacijoje: Impact of Dietary Potassium Nitrate on the Life Span of Drosophila melanogaster (https://www.mdpi.com/2227-9717/9/8/1270).

 

Sveikos gyvensenos institutas tematinę mokslinę veiklą vykdo maždaug dešimtmetį – jau 2016 metais pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Biochemijos ir technologijos laboratorija, vadovas prof. dr. Pranas Viškelis, o kartu įgyvendinti moksliniai projektai pristatyti tarptautinėse konferencijose bei moksliniuose leidiniuose.

2020 metais Sveikos gyvensenos institutas gavo Bioetikos komiteto leidimą kartu su Lietuvos sporto universiteto prof. habil. Dr. Jonu Poderiu atlikti ilgalaikius, kryptingus tyrimus „Koncentruotų krūvių ir įvairaus kryptingumo fizinių pratimų efekto (mikrociklo) įtaka jaunųjų ir suaugusių sportininkų parengimui ir fizinei būklei“.

 

Sveikos gyvensenos institutas nuo 2018 m. gamina ir platina savo unikalaus prekės ženklo ,,Nobl“ moksliniais tyrimais pagrįstus maisto papildus.


Projektas „Inovatyvus biologiškai aktyvių elementų taikymas Širdies kraujagyslių nepakankamumo bei Sarkopenijos prevencijai - Sveikas Senėjimas“ finansuojama iš ES struktūrinių fondų. 

 

Finansuojama kaip ES atsako į COVID-19 pandemiją priemonė

The influence of amaranth (Amaranthus hypochondriacus) dietary nitrates on the aerobic capacity of physically active young persons

Naujausi tyrimai parodė, kad plazmos nitritų kiekio padidėjimas vartojant nitratų praturtintų (NO3-) papildų yra susijęs su padidėjusiu raumenų efektyvumu, atsparumu nuovargiui ir darbingumu. Burokėliai (įvairių formų) yra dominuojantis su maistu gaunamo NO3 šaltinis – visų pirma dėl žaliavos prieinamumo ir paprasto paruošimo būdo tinkamo galutiniam vartojimui. Po kelerių metų tyrimų ir eksperimentų, mūsų mokslinė grupė nustatė alternatyvų šaltinį, kuriame gausu maistinio NO3 – kaip galimo azoto oksido pirminio šaltinio - Burnotis (liet.) (Amaranthus hypochondriacus lot.), kurio standartizuota NO3 koncentracija siekia 9–11 %. Šiuo tyrimu buvo siekiama įvertinti vienkartinės dozės (±400 mg su maistu gaunamo NO3 −) ir ilgalaikio (6 dienos) burnočių koncentrato maisto NO3 − papildų poveikio fiziškai aktyvių jaunuolių aerobiniam pajėgumui.

Pilną straipnį galima skaityti sekant šią nuorodą: 

Impact of Dietary Potassium Nitrate on the Life Span of Drosophila melanogaster


Visame pasaulyje vis daugiau dėmesio sulaukia neseniai apibrėžta ir dar gana nauja sveiko senėjimo tema. Pasaulio gyventojams senstant, labai svarbu ugdyti ir išlaikyti funkcinius gebėjimus vyresniame amžiuje ir sukurti mechanizmus, apsaugančius pagyvenusius žmones nuo lėtinių ligų. Vienas iš veiksmingiausių komponentų turintis įtakos su senėjimu susijusiems procesams, yra neseniai atrastas ir Nobelio premija apdovanotas azoto oksidas (NO) (signalinė molekulė), kuri po dar vėlesnių tyrimų, parodė turinti teigiamos įtakos medžiagų apykaitąi, imunologijai ir priešuždeginiams procesams. Nitratai yra viena iš labiausiai diskutuojamų pastarojo dešimtmečio temų mokslo bendruomenėje. Taigi šio tyrimo tikslas yra įvertinti skirtingų kalio nitrato koncentratų papildų poveikį Drosophila melanogaster ilgaamžiškumui, imituojant žmogaus angliavandenių dietą, ryšį su galima oksidacinio streso pažeida. Ištirta 0,5–3 % kalio nitrato terpės įtaka gyvenimo trukmei ir motorinei funkcijai skirtingose grupėse, kuriose buvo po 100 vaisinių muselių (patelių). Šiame tyrime musių patelių, prisotinta kalio nitrato dieta, gyvenimo trukmė pailgėjo 18,6 % ir 5,1 %, kai KNO3 buvo atitinkamai 1 % ir 2 %, ir teigiamą poveikį judėjimo funkcijai. Apibendrinant, mes nustatėme, kad maža kalio nitrato terpės koncentracija padidino Drosophila melanogaster gyvenimo trukmę ir judėjimo funkciją.

Pilną straipnį galima skaityti sekant šią nuorodą: 

Effects of Life-Long Supplementation of Potassium Nitrate on Male Mice Longevity and Organs Pathology
 

Daugelis trumpalaikių tyrimų atliktu su nitratų papildymu maiste gyvūnų modeliuose parodė teigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, fizinių pratimų efektyvumui ir imuninei funkcijai. Tačiau akademinėje benduomenėje išlikusi ilgamečiai suformuota nuomonė dėl galimo polinkio į onkologiją ir neigiamo hormoninio poveikio. Ištyrėme ilgalaikį skirtingų kalio nitrato (KNO3) koncentracijų poveikį laboratorinių pelių ilgaamžiškumui ir jų organų struktūriniams pokyčiams. Keturios pelių patinų grupės buvo gydomos 0 mg (0%), 45 mg (1%), 90 mg (2%) ir 140 mg (3%) KNO3 geriamajame vandenyje. Kasdien buvo stebimas grupių judrumas ir sveikatos būklė. Išanalizuota pelių gyvenimo trukmė ir organų patologiniai pokyčiai. Neradome jokio žalingo KNO3 papildymo visą gyvenimą poveikio pelių išgyvenimui gydymo grupėse. Nitratų papildymas buvo susijęs su mažesniu patologinių pokyčių lygiu (p = 0,002). Darome išvadą, kad KNO3 papildai neturėjo kancerogeninio poveikio pelėms ir galbūt neleido organams senėti.

 

Pilną straipnį galima skaityti sekant šią nuorodą: 

Science projects at G7 sport club
Projektas: „E. komercijos modelio diegimas UAB „Sveikos gyvensenos institutas”

UAB „Sveikos gyvensenos institutas“ įgyvendina iš Europos regioninės plėtros fondo, kaip Europos Sąjungos atsako į COVID-19 pandemiją priemonės bendrai finansuojamą projektą – E. komercijos modelio diegimas UAB „Sveikos gyvensenos institutas”“ Nr. 13.1.1-LVPA-K-860-01-1492.
 

Įmonė yra G7 sporto klubo – butikinio sporto klubas, kur kiekvienas gali pasijusti lyg namuose, operatorė.
 

Klube yra įdiegta tik srautų kontrolės įrangos versija. Pirminiame variante klientų identifikavimui buvo skirtos magnetinės kortelės - kurios dėl įvairiausių priežasčių neatliko savo funkcijos (pametimas, pamiršimas ir t.t.). Tai yra pirminė problema su kuria susiduria įmonė identifikuojant klientus, kuri veda prie antrosios - klientų išlaikomumas ir abonementų pratęsimas bei naujų klientų pritraukimas. Šiai dienai vienintelė techninė galimybė klientui atnaujinti ar įsigyti abonementą (t.y. nenutraukiant aktyvios narystės) a) arba kliento sąmoningumas b) savalaikis priminimas iš administracijos apie narystės galiojimo pabaigą. c) atėjimas į klubą įsigyti narystę. Visais atvejais, dėl žmogiškojo faktoriaus, šis procesas yra labai nefunkcionalus ir pardavimus stabdantis veiksnys.
 

Įgyvendinamu projektu įmonė siekia investuoti į klientų savitarnos sprendimą - pilną el. parduotuvę, kur klientas galės matyti visą informaciją ir įsigyti abonementus. Turint elektroninę parduotuvę bus galima aktyviau vykdyti pačių paslaugų reklamos ir marketingo veiksmus, siekiant pritraukti naujų klientų, todėl bus papildomai investuojama į viešinimą sukurtos klientų savitarnos svetainės. Dėl šios priežasties klientų skaičius augs, didės pardavimų apimtys. Įmonės administracijos darbuotojams bus lengviau apdoroti užsakymus, todėl galės daugiau laiko skirti pardavimų didinimui. Projektu investuojama į naujus sprendimus, kurie leis įmonei būti konkurencinga ir siekti pajamų augimo.
 

Projekto vykdymo biudžetas – 65 500,00 Eur
 

Skirto ES finansavimo suma – 49 125,00 Eur
 

Projekto įgyvenimo laikotarpis – 2022 m. vasaris – 2023 m. vasaris
 

Projektas vykdomas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 13 prioriteto „Veiksmų, skirtų COVID-19 pandemijos sukeltai krizei įveikti, skatinimas ir pasirengimas aplinką tausojančiam, skaitmeniniam ir tvariam ekonomikos atsigavimui“ priemonę Nr. 13.1.1-LVPA-K-860 „E. komercijos modelis COVID-19“.

bottom of page